ANKARA İSTANBUL ÖZEL OKULLAR – KOLEJLER

ANKARA İSTANBUL ÖZEL OKULLAR

KOLEJLER HAKKINDA

ŞUBAT 2016 itibari ile ANAOKUL – İLKOKUL – ORTAOKUL – LİSE seviyelerinde;

Ankara’da 960 , İstanbul’da 2810

adet özel okul ile bizlere hizmet verilmeye çalışılıyor. Bırakın ilçemizdekini, mahallemizde açılan okullardan bile haberimiz olmuyor bazen, yolumuzun üzerinde değilse ya da herhangi bir tanıdığımızın çocuğu oraya yazılmadıysa.

Bu kadar büyük ve önemli bir sektörle, mutlaka bir şekilde bağlantı içerisindeyiz. İdarecisi, öğretmeni, tedarikçisi ya da hizmet alanı olarak bizler de bir parçayız. Çocuğumuz devlet okulunda okusa bile, sınavlarına katıldığımız yüzlerce özel okul oluyor. Bazen tedirginliklerimiz, bazen eğitim endişemiz, bazen güven ortamı ve birçok bazenlerimizle özel okulların kapısında buluyoruz kendimizi. Doğru hizmeti almak için araştırıyoruz, kıyaslıyoruz, hesaplıyoruz ve birçok zahmete giriyoruz. Sebebi en değerli varlığımız çocuklarımız.

Devlet okullarının yükünü büyük ölçüde omuzlayan özel okullar hizmette birbirleriyle yarışırken, bizler nerede ne olmuş, nasıl etkinlikler düzenleniyormuş, hangi okulun ücreti ne kadarmış takip edemez haldeyiz.

Sadece yapılan en büyük yanlıştan bahsetmek istiyorum. Özel bir okula gidiyoruz, idarecisi veya halkla ilişkiler bölümünden birisiyle tanıtıma katılıyoruz. Vaatler topluyoruz. Bazen yerine getirilemeyeceğini bilsek de inanmak istediğimiz vaatler. Sonra kayıt koşulları ve ödemeler. Hatta sonradan çıkartılan ilave ödemeler. Herşey güzel de eğitimcileri hakkında bilgi alabiliyor muyuz? Yani öğretmenleri kim, kaç yıldır o kurumda gibi soruların cevapları var mı? HAYIR! Çoğunlukta genel geçer cevaplar.

Peki çocuğumuzun rol-model alacağı kişi, yani öğretmenleri kim?  İşte burada tamamen yalnızız. Emin bir kaynaktan, öğretmenler hakkında yorum alamadıysak, kaldık bize okulu tanıtan kişinin yorumlarına. Hele ki yeni tanıştığımız bir kurumun öğretmen sirkülasyonunu bilmemiz imkansız. İşte tam da burada öğretmeni değişmeyen, sürekliliği sağlamış okullar ön plana çıkıyor. Ön plan dediğimiz adını duyurmuş okullar değil tabiki. Bazen çok büyük isimlere sahip okullardan, çok büyük şikayetlerle uzaklaşabiliyoruz. Bazen de butik bir okula, bizi sahiplendiği için dört elle sarılıyoruz.

Bu yazıya ilave edilebilecek yüzlerce konu olduğundan sizler gibi ben de eminim. Bu yüzden veliler olarak da birbirimize ihtiyacımız. Okullarınızda yaşadığınız örnek teşkil edebilecek paylaşımlarınızı bekliyoruz. Okulunuz için oluşturulmuş sayfaları ziyaret ederk yorum bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın