Başarının Anahtarı Güçlü Odaklanmanın İpuçları

Sınav Dönemimde tek bir şeye odaklanmak başarı açısından hayati önem taşır. Şu anda içinde yaşadığımız dünyada, beynimizi bir şeye giderek daha az odaklanabilmesi için bilinçsizce eğiten o kadar çok dikkat dağıtıcı şey var ki. Bu kadar çok zorlu görev varken aynı anda tek bir şeye odaklanmak giderek zorlaşıyor, bu yüzden kendimize yardımcı olmak için ne yapabiliriz?

 

Yoğun odaklanmaya yardımcı olacak altı faydalı ipucu:

  1. Ertesi gün planını bugünden yapın.

Yapmak istediğiniz ve ertesi gün yapmanız gereken şeyi düşünün ve ona odaklanın. Önceki günün sonunda bir sonraki günün planına karar verin. Sabahları yalnızca bir şeye odaklanın, odaklandığınız şeyi bitirmeden bir sonraki çalışmaya başlamayın.

Tabii ki bu, özellikle sınav oturumları düşünüldüğünde, günde sadece bir şey üzerinde çalışmak anlamına gelmiyor. Bununla birlikte, her gün en azından biraz çalışmanız için başlamanıza ve ivme kazanmanıza olanak tanıyacaktır.

  1. Haftalık Plan Oluşturun

Bu, yapılacak ne kadar çok iş olduğunu düşünürken tedirgin olabilen bir beyni sakinleştirmeye yardımcı olacak aynı zamanda organize olma alışkanlığını geliştirmenizi sağlayacak bir süreçtir.

Pazar gecesi veya Pazartesi sabahı oluşturulmuş olsun, haftanızı kağıt üzerinde veya bilgisayardaki bir dosyada planlamak için 60-90 dakika ayırmalısınız. Ertesi gün neyi başarmak istediğinizi kontrol etmek ve gerekirse ayarlamak için her günün sonunda bunu güncellemek için biraz zaman ayırın.

Ne kadar çalışabileceğiniz, konsantrasyon sürenizin nasıl olduğu ve nasıl ders çalışmayı ve öğrenmeyi sevdiğiniz konusunda bir farkındalığa sahip olacaksınız. Haftalık bir plana dönüşen günde bir şeye odaklanan ana fikir, herhangi bir zamanda tek bir hedefe odaklanmak temel fikirdir.

  1. Uyku Düzeni ve Dinlenmek Çok Önemli

Bedeni ve beyni çalışmaya hazırlamanın en iyi yolunun dinlenmenin (veya “yük boşaltmanın”) olduğunu öne süren Güç Eğitimi ve Kondisyonunun Temelleri adlı başka bir kitap daha var . 8 saat uyumak ya da öğrenmeye biraz ara vermek tembellik değildir:

Netflix’te o TV programının keyfini çıkarırken veya sosyal medyanın derin sarmalındayken normalde olduğundan daha erken uyumaya çalışmanın kolay olmadığını hepimiz biliyoruz, uykuyu kapatıp dinlenmek için büyük bir disiplin gerekiyor.

“Bana bir ağacı kesmem için altı saat verin, ilk dördünü baltayı bileyerek geçireyim.”

Hazırlık, dinleme ve odaklanma için ayrılmış bir zaman asla boşa geçmiş bir zaman değildir.

  1. Kendi Rutininizi Oluşturun

Nerede, ne zaman ve nasıl çalışacağınızı ve ödevlerinizi yapacağınızı düşünmek, malzemelerinizin veya yaşam durumunuzun pratikliği ile birlikte büyük bir değerlendirme gerektirir.

Aşağıda, bir rutin oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğinize dair bazı öneriler ve örnekler verilmiştir:

*Okuma, ödevler vb. için haftalık bir plan oluşturun.

*Tüm son tarihleri ​​önceden belirleyin ve geriye doğru çalışın.

*İster yurt odanızda, ister kütüphanede veya cafede olsun, “çalışma alanınız” için hep aynı yeri kullanın.

*Ana ekranınızda çeşitli radyo istasyonlarını veya çalma listelerini hazır bulundurun, böylece ders çalışırken müziği istediğiniz gibi kolayca değiştirebilirsiniz. “Bir uyaran ne kadar rutin olursa, rakip uyaranlara o kadar az müdahale eder.”

  1. Bu Yıl Yaşam Tarzınızı Sınava Göre Ayarlayın

Belirli bir durum veya olay için kıyafetinize uyacak şekilde kilo vermek istemek gibi bir örnek düşünün. Hafta boyunca paket yemek yiyip kola içseniz ve hafta sonları sadece sebze ve tam gıda yeseydiniz, bunu başarabilmeyi bekler miydiniz? Muhtemelen hayır; Hafta boyunca mümkün olduğunca sebze ve bütün gıdaları yemeye çalışırsınız ve bir gün abur cubur ve kola alırsınız.

Zihnimizin formda olmasını istiyorsak, dikkatimizi dağıtmak ve çılgınca düşünceler halinde olmak yerine zihnimizi bir odak durumunda tutmaya çalışmalıyız. Odaklanmak için dikkatimizi dağıtan şeylere ara vermek yerine, dikkatimizi dağıtan şeylerden kurtulmak için belirli odak noktamıza ara vermemiz gerekir.

Başlamak için harika bir yol, haftalık planınızda belirli zamanları dikkatinizi dağıtmadan bloke ettiğinizden emin olmaktır. Belki de güne daha telefonunuza bakmadan 15 dakikalık kitap okuyarak başlamak. Uyumadan önce telefonunuzu Uçak moduna almakta fayda var; bu şekilde, ihtiyacınız olan dinlenmenize yardımcı olacak hiçbir bildirim gelmeyeceğini bilirsiniz.

Kurgu okumak, aklınızı bir şeylerden uzaklaştırmak için ideal bir yoldur, bu nedenle, mümkün olduğunda, yanınızda bir kitap taşıyın ve telefonunuzda gezinmek yerine okuyun. Bunu bir süre yaptığınızda, yorulmadan sosyal medyada gezinmeye kıyasla bunun getirdiği zihinsel netlikten keyif aldığınızı göreceksiniz. Ayrıca diğer aktiviteleri yapmak için daha fazla enerjiniz olacaktır.

Bir cevap yazın