Sınava Hazırlık İçin 5 İpucu

Defalarca Sınav zamanı! Herkes “yeterince uyuyun” veya “erken çalışmaya başlayın” gibi ipuçlarını paylaşıyor – ama sizinle paylaşmak üzere olduğumuz şey bu değil! Bu kılavuzda, stresli sınav döneminde mutlu bir şekilde hayatta kalmanızı garantileyen gerçekten değerli bazı ipuçları sunuyoruz.

1. PLANLAMA HER ŞEYDİR

Sabit yönergeleri, kuralları ve katı teslim tarihleriyle “okul sistemi”nin aksine, üniversite kendi kendini düzenlemeye odaklanan tamamen başka bir hikayedir. Bir şekilde bu yeni eğitim türüne uyum sağlamanız gerekiyor – ve bunu yapmak için çok fazla zamanınız olmayacak. Hızlı olması gerektiğinden, yeni temas noktalarına açık olun! Odtülüler Dershanesi, size her konuda yardımcı olacak ve sizi destekleyecek geniş bir eğitim kadrosuna sahiptir.
Kısacası: Yeni dönem başlamadan önce, önümüzdeki dönemin süreci hakkında kendinizi bilgilendirin! Bu, planlamayı kolaylaştırır ve stresli sınav zamanlarında daha rahat olmanıza yardımcı olur.

2. DOĞRU ZAMAN YÖNETİMİ

Sürekli öğrenmenizi sağlayan bir çalışma planı oluşturun . Programınızı planlarken, derslerde fiziksel olarak bulunmanın yeterli olmadığını unutmayın. Hazırlık ve takipler her zaman gereklidir. Bir plan yapmak, özellikle bir konuda yeniyseniz, her zaman bir tür esneklik içermelidir. Deneme uanılma yöntemini uygulayarak en doğruyu bulmaktan çekinmeyin. Planınız işe yaramazsa, ihtiyaçlarınıza göre değiştirin ve tekrar deneyin. Gerçekten önemli olan bir şey var : iş yükünüzü doğru bir şekilde değerlendirin ve kendinize fazla yüklenmeyin.

3. KENDİ MOTİVASYONUNUZU BULUN

Ne yazık ki, motivasyonunuzu sihirli bir şekilde artıracak içeriden bir ipucu yok. Dürüst olmak gerekirse, yol boyunca motivasyonunuzu kaybettiyseniz, tüm öğrenme ipuçları anlamsızdır. Bunun olmasını önlemek için, sizi motive eden şeyin ne olduğunu dikkatlice düşünmelisiniz . Bazıları dışarı çıkıp temiz hava alarak kendilerini deşarj ederken, bazıları bunu bir ödül olarak görmez. Bu nedenle, bireysel motivasyon araçlarınızın ne olduğunu bulmanız önemlidir. Belki gelecekteki hedefler hakkında düşünmek veya eğitiminize başlamanıza neden olan motivasyon bu konuda yardımcı olabilir.

4. ZAMAN BASKISI VE PANİK OLSA BİLE KENDİNİZİ KAYBETMEYİN

Bu amaçla, sizin için ilginç çalışmalardan iki değerli ipucumuz var :
Fosforlu kalemler aslında kitaplarınızı parlak renklerle renklendirmekten başka bir şey yapmaz! Araştırmalar, okurken ve vurgularken beyninizin yeterince zorlanmadığını göstermiştir . Birkaç kelimenin altını çizmek çok kolay görünüyor ve tüm bilgileri özümsemeye başlıyorsunuz. Ne yazık ki, renkli işaretleyiciler tarafından gönderilen sinyaller, beyninizin gerçekten hatırlaması için çok zayıf. Kendi notlarınızı almaya başlayın –bu daha iyi bir yöntemdir ve aynı zamanda çok daha verimlidir.
Tekrar tekrar okuma öğrenme başarısına yol açmaz! Bir kez daha, bunu yaparak beyninize gönderdiğiniz sinyaller çok zayıftır. Beyniniz yeniden okuduğunuz şeylerin önemli olduğunun farkında değil. Bu yüzden tekrar okumak yerine okuduklarınızı kendi kelimelerinizle tekrarlamayı deneyin . Bunun beyniniz üzerinde çok daha fazla etkisi olacaktır.

5. MOLA VERİN

Ders çalışırken mola vermeyi unutmamalısınız! Mola vererek daha etkili bir şekilde öğrenirsiniz ve sınava kadar tamamen tükenme riskini yok edersiniz. Bu nedenle: Ara sıra masanızı geride bırakın, dışarıda kısa bir yürüyüş yapın ve bir şeyler yiyin. Eski bir latin atasözü şöyle der: “Dolgun bir mide ders çalışmayı sevmez, ama boş mide de sevmez” Bu nedenle, çalışma süreniz boyunca meyve, sebze veya kuruyemiş gibi birkaç küçük, besleyici atıştırmalık yiyin ve Çok su içmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın